Aktualności

DBI 2023

DBI 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu, to w skrócie DBI.

Jest to międzynarodowy projekt, mający na celu poszerzanie świadomości na temat negatywnych aspektów korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży. Inicjatorem projektu jest Komisja Europejska, jednak obecnie jest obchodzony już w ponad 200 krajów.

Co roku w lutym oraz marcu DBI daje przestrzeń do promowania bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowej oraz do dialogu na temat odpowiedzialnej obecności w sieci bez cyberprzemocy, hejtu i trollowania.

DBI jest organizowany w Polsce od 2005 roku przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). PCPSI prowadzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 przebiega pod hasłem: 

Chcesz o tym porozmawiać? 

Motywem przewodnim jest szerzenie świadomości dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą Internet oraz pomoc w prowadzeniu rozmów, które pomogą dzieciom i młodzieży właściwie nawigować Internet.

Internet sam w sobie nie jest niebezpieczny, jest wspaniały, jednak my ludzie, korzystamy z niego w poczuciu bezkarności i anonimowości, co daje nam pozorny brak konsekwencji i otwiera przed nami wiele możliwości do obrażania, zastraszania, oceniania i innych form cyberprzemocy w stosunku zarówno do grup społecznych, jak i jednostek.

Internet niesie za sobą zagrożenia również dlatego, że niewiele dzieci i młodzieży informuje dorosłych o tym, że stali się ofiarami lub świadkami przemocy w sieci.

Nasza szkoła, jak i wiele innych angażuje się w projekt DBI, którego celem jest chronienie dzieci i młodzieży przed zagrożeniami jakie niesie Internet oraz inspiruje do rozmów na temat rozwiązywania problemów w świecie wirtualnym. Już od jutra uczniowie naszej szkoły wezmą udział w webinarach dotyczących tematyki bezpiecznego internetu.

Zachęcamy do zapoznania się z akcja na stronie https://www.saferinternet.pl/

Written by - - 228 Views