Interdyscyplinarne wykłady dla szkół “NAUKA WOKÓŁ NAS”

W dniu 25 września 2024r. uczniowie klasy 7a i 8a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kierowanych właśnie do nich. Głównym celem interdyscyplinarnych wykładów dla szkół Nauka wokół nas jest nabycie wiedzy ich uczestników na temat aktualnych trendów badawczych i osiągnięć w naukach ścisłych i przyrodniczych oraz możliwościach ich wykorzystania w życiu codziennym. Wykłady poprzez proste eksperymenty wprowadzają uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców. Wykłady współprowadzone były przez zespoły wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Forma dialogu między wykładowcami i uczestnikami, pozwoliła na wejście w interakcję z widownią i wspólne wykonywanie eksperymentów. Ochotnicy mogli samodzielnie wykonać przygotowane eksperymenty i zademonstrować je widowni. Wszystkie doświadczenia wykonywane były pod opieką i z pomocą wykładowców, w zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Wszystkie eksperymenty były omawiane i tłumaczone w sposób przystępny i obrazowy. Zakres materiału zawierał elementy związane z podstawą programową jak i treści rozszerzające wiedzę uczestników.

Od Zera Absolutnego do Wnętrza Gwiazd

Fascynujący wykład z pokazami eksperymentów z fizyki. W trakcie tego interaktywnego spotkania odkryliśmy tajemnice skrajnych temperatur we Wszechświecie – od najzimniejszych miejsc w laboratoriach na Ziemi po ekstremalne warunki panujące we wnętrzu gwiazd. Zobaczyliśmy, jak zmieniają się właściwości materiałów w niskich temperaturach i jak wykorzystać możemy  na co dzień wysokie temperatury.

Wykład ten, to nie tylko teoria, ale przede wszystkim widowiskowe eksperymenty, które pozwoliły na własne oczy zobaczyć niezwykłe zjawiska fizyczne. Mogliśmy aktywnie brać udział w doświadczeniach i odkrywać piękno fizyki w przystępny i zabawny sposób.

Była to niezapomniana podróż od najzimniejszych i najgorętszych miejsc we Wszechświecie! To doskonała okazja, aby zrozumieć, jak skrajne temperatury kształtują nasz świat i jakie tajemnice jeszcze przed nami kryją.

Czysta chemia

Ze środkami czystości mamy do czynienia na co dzień. Ładnie pachną, pienią się, dobrze czyszczą – jak to się dzieje? Czy są bezpieczne dla zdrowia? Jakie znaczenie ma woda? Jak wywabić plamy i czy pranie brudnych pieniędzy jest legalne?

Na wykładzie spróbowaliśmy odpowiedzieć sobie na te i inne pytania, a także zapoznaliśmy się z chemicznym tłem tych powszechnie stosowanych substancji oraz sprawdziliśmy, jakie posiadają one właściwości i jakie procesy zachodzą przy tak przyziemnych sprawach jak pranie i mycie rąk.

Kuchenne rewolucje z Inżynierią Materiałową

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre garnki są bardziej wytrzymałe, a niektóre noże pozostają ostre przez długi czas, podczas gdy inne szybko się tępią? Jak inżynierowie tworzą powierzchnie, do których nic nie przywiera?

Wszystko to za sprawą inżynierii materiałowej!

Zrozumieliśmy, jak dzięki zastosowaniu specjalnych technik kuchennych możemy stworzyć kulinarne arcydzieła, które zachwycą nie tylko podniebienie, ale i zmysły wzroku i dotyku. Samodzielnie przygotowaliśmy napój typu „buble tea”, wykorzystując technikę sferyfikacji, która pozwala zamieniać płyny w żelowe kuleczki eksplodujące smakiem, nie mówiąc już o lodach, które zamroziliśmy płynnym azotem!