Interdyscyplinarne wykłady dla szkół “NAUKA WOKÓŁ NAS”

W dniu 25 września 2023r. uczniowie klasy 6a i 7a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kierowanych właśnie do nich. Głównym celem interdyscyplinarnych wykładów dla szkół Nauka wokół nas jest nabycie wiedzy ich uczestników na temat aktualnych trendów badawczych i osiągnięć w naukach ścisłych i przyrodniczych oraz możliwościach ich wykorzystania w życiu codziennym. Wykłady poprzez proste eksperymenty wprowadzają uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców. Wykłady współprowadzone były przez zespoły wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Forma dialogu między wykładowcami i uczestnikami, pozwoliła na wejście w interakcję z widownią i wspólne wykonywanie eksperymentów. Ochotnicy mogli samodzielnie wykonać przygotowane eksperymenty i zademonstrować je widowni. Wszystkie doświadczenia wykonywane były pod opieką i z pomocą wykładowców, w zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Wszystkie eksperymenty były omawiane i tłumaczone w sposób przystępny i obrazowy. Zakres materiału zawierał elementy związane z podstawą programową jak i treści rozszerzające wiedzę uczestników.

Poruszająca elektryczność

Już w starożytności ludzi fascynowała elektryczność. Kolorowe wyładowania na końcówkach masztów statków, czy wyładowania atmosferyczne uważane były za magiczny ogień z nieba,  były atutami bogów i przez długi czas stanowiły zagadkę dla ludzkości.

Z biegiem czasu i wraz z rozwojem nauki udało się wyjaśnić to co było niezrozumiałe. Dzięki elektryczności udało się rozjaśnić ciemność i poruszyć maszyny, a w obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życie bez niej.

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się w jaki sposób elektryczność zmieniła życie człowieka, zobaczyliśmy wiele elektryzujących doświadczeń, a przez nasze ciała przepłynął prąd. Poruszająca elektryczność pobudziła nawet najbardziej opornych.

Ogień – magia, chemia i alchemia

Ogień zjawisko fascynujące od zarania dziejów.  Równie potrzebny  do życia, co niebezpieczny.

Co ciekawego mogą znaleźć chemicy w strzelających płomieniach ogniska, co jest potrzebne, żeby wskrzesić płomień, jak zmienić jego kolor? Czym można ogień gasić?

Na te i inne pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na naszym wykładzie ilustrowanym gorącymi (dosłownie) doświadczeniami.

Odkrywanie zaskakujących faktów w codziennych materiałach

Podczas zajęć odkryjemy na nowo materiały naturalne i inżynierskie, które spotykamy w codziennym życiu. Przez przykłady i eksperymenty zgłębimy ich właściwości i dowiemy się, jakie niesamowite zjawiska fizyczne i chemiczne kryją się w poszczególnych materiałach.

Z wykorzystaniem ciekawostek i artykułów naukowych zobaczyliśmy, jak inspirujące mogą być z pozoru prozaiczne przedmioty w naszym otoczeniu.