Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

W roku szkolnym 2020/2021 dołączyliśmy do innowacyjnego projektu edukacyjnego SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO (SOC), który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.

Coraz częściej słyszymy o uzależnieniu od telefonu. Skąd wiedzieć kiedy mamy z nim do czynienia? Kiedy smartfony przejmują nad nami kontrolę (NAMI – uzależnienie od telefonu dotyczy nie tylko dzieci) ? Zachęcamy do zapoznania się z plakatem.

@FundacjaDbamoMójzasięg podpowiada sposoby codziennych rozwiązań w sytuacji, w której obserwujemy prawdopodobieństwo uzależnienia dziecka od telefonu lub gdy chcemy temu zapobiec.

Przedstawiamy 30 korzyści, jakie swobodna zabawa daje dzieciom. A czym jest swobodna zabawa? To taka forma zabawy kreatywnej i ruchowej, która nie jest narzucona przez dorosłych. Nie jest przez nich sterowana i oceniana. To zabawa, która odbywa się na zasadach i warunkach ustalonych przez dziecko. W zależności od jej koncepcji i wieku dziecka odbywa się ona w obecności opiekuna, ale jej najważniejszą i podstawową zasadą jest, że (dopóki dziecku nie grozi niebezpieczeństwo) dorosły w żaden sposób nie ingeruje w formę tej zabawy (nie wartościuje jej, nie ocenia, nie krytykuje, nie upomina i nie neguje dziecka, ale uważnie mu towarzyszy).

10 zasad grania na ekranie!

Granie na ekranie to nie tylko same negatywy, ma też dobre strony. Zapoznaj się z nimi i zobacz, jak dobrze wykorzystać czas spędzony przed ekranem.