Uroczystości w filii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Sławięcicach

W dniu 21 października uczniowie klas 7a, 8a i 8b pod opieką nauczycieli: Anny Burzan, Klaudii Zapotocznej i Małgorzaty Smalec – Witczak wzięli udział w uroczystościach upamiętnienia losów więźniów i ofiar filii byłego niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Sławięcicach. Ukryte w sławięcickim lesie pozostałości obozu przypominają o największych tragediach związanych z historią II wojny światowej. Ten największy z podobozów Auschwitz powstał poprzez przejęcie przez komendanturę Auschwitz obozu pracy przymusowej dla Żydów Organizacji Schmelt. Obejmował 25 baraków otoczonych murem z płyt betonowych zwieńczonym drutem kolczastym pod napięciem. Działało też tam małe krematorium. Ogółem zginęły tu setki więźniów, przypuszczalnie kilkuset kolejnych w wyniku selekcji odesłano do Birkenau. Maksymalny stan obóz osiągnął w styczniu 1945 r.: prawie 4 tys. mężczyzn i 160 kobiet. W trakcie pieszej ewakuacji więźniów do obozu Gross Rosen esesmani zastrzelili ok. 800 z nich. Na krótko przed wyzwoleniem przez żołnierzy sowieckich esesmani podpalili, ostrzelali i obrzucili granatami obozowe baraki, w których znajdowali się pozostawieni tam chorzy więźniowie. Tylko część z nich przeżyła.

Dziś przedstawiciele naszej szkolnej społeczności uczcili pamięć ofiar minutą ciszy i złożeniem kwiatów pod krematorium – symbolem największego okrucieństwa, jakiego może dopuścić się człowiek, symbolem przekreślenia wszystkich uniwersalnych wartości. Jest także przestrogą, do czego może prowadzić każda zbrodnicza ideologia. Pamiętamy o ofiarach nazistowskiego obozu, by budować lepszą przyszłość.