PoczytajMY

Wysokie kompetencje czytelnicze wpływają na sukces uczniów w szkole, a w późniejszym życiu pozwalają pokonywać uczniom ograniczenia i trudności związane z mniej sprzyjającym środowiskiem społecznym. Dzieci, które dużo czytają, mają bogaty zasób słownictwa, z łatwością nazywają swoje uczucia i wchodzą w relacje z rówieśnikami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze, mając lepiej rozwiniętą wyobraźnię umożliwiającą obiektywne spojrzenie na zachowania własne i innych, w konsekwencji lepiej radzą sobie z obowiązkami szkolnymi, a także funkcjonowaniem w społeczności szkolnej.

Źródło: Preambuła podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r., Dz.U. 2017 poz. 356.

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu „PoczytajMy”. Nasz Klub Czytelniczy to dziewczynki z klasy II a – Milenka, Iga , Ala, Maja i Kaja. Grupa będzie się spotykać przez cały semestr, aby wspólnie działać na rzecz innych: przeprowadzać zajęcia czytelnicze dla młodszych kolegów i koleżanek.

______________________________________________________________________________________________________________

26 października 2018r.

Dziewczynki z Klubu Czytelniczego wystąpiły dla przedszkolaków w krótkiej inscenizacjii do czytanego fragmetu książki Grzegorza Kasdebke pt: ” Gdzie są moje skarpetki w delfiny”. W rolę Detektywa Pozytywki wcieliła się Kaja, Zuzię grała Milenka, mamę Maja, rolę scenografa zagrała Iga a narratora Ala. Przedstawienie zakończyło się zagadką, z którą sześciolatki świetnie sobie poradziły.


13 listopada 2018r.

W świetlicy gościliśmy Panią Dyrektor Magdaleną Szyndzielorz. Dzisiaj jednak Pani Magda była w świetlicy w nieco innym charakterze. Wraz ze swoją córką Alą czytała dzieciom wybrane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, ponieważ każdy wiersz był zaprezentowany z podziałem na rolę z wielkim kunsztem recytatorskim, mamy i córki.


“Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.”

 

KONKURS  MOJA KSIĄŻKA

 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej klas I-II
 2. Ilustrowana książeczka z opowiadaniami, bajkami, wierszami powinna być według własnego pomysłu. Książeczka nie może być plagiatem.
 3. Tekst może być pisany lub drukowany. Dzieci z klas pierwszych mogą zrobić książeczkę ilustrowaną.
 4. Książeczka powinna zawierać stronę tytułową oraz ilustrację.
 5. Na ostatniej stronie książeczka powinna zawierać metryczkę : imię i nazwisko ucznia, klasę.
 6. Termin składania prac mija 20.12.2018r.
 7. Pracę proszę składać do świetlicy szkolnej do Pani Iwony Stasiak

 

 • Pisanie książki zacznij od wymyślenia jakiejś historii. Może to być baśń, bajka, opowiadanie, komiks czy zbiór Twoich wierszy.
 • Tekst niech będzie wzbogacony ilustracjami, które możesz wykonać w różnych technikach: namalować farbami, narysować kredkami, zrobić kolaż z kolorowego papieru, wydzierankę albo wkleić kolorowe obrazki z gazet lub z pocztówek.
 • Pamiętaj o okładce, która przyciągnie uwagę czytelnika oraz o tytule, swoim imieniu i nazwisku a także o dacie ukończenia książki.
 • Nie zapomnij również o bardzo ważnej sprawie! Ta książka musi być tylko i wyłącznie Twojego własnego pomysłu. Nie możesz przepisać wierszy lub innych tekstów książek innych autorów ani innych materiałów publikowanych w Internecie.
 • Już teraz zacznij tworzyć swoja własna książkę. Może to będzie początek Twojej kariery literackiej.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

9 stycznia 2019 roku został podsumowany konkurs „Moja książka”, w którym dzieci z klasy I i II miały możliwość sprawdzić się w roli autora własnej książki. Do konkursu przystąpiło 17 osób, których prace były o bardzo różnorodnej treści, pięknej i często z morałem. Konkurs był rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:

 

Laureatami zostali klasy I:

I miejsce- Martyna Wojton

II miejsce Emilia Kubus

III miejsce Bartosz Sadowski

Wyróżnienie otrzymała Milena Wloka

 

Laureatami zostali klasy II:

I miejsce – Alicja Szyndzielorz

II miejsce –  Julia Degner

III miejsce – Iga Szejna

Wyróżnienie otrzymała Kaja Sudołowicz

 

Pozostałe dzieci zostały nagrodzone dyplomem i słodkim poczęstunkiem. Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w konkursie.

 

Na zajęciach świetlicowych prezentujemy wszystkie napisane przez dzieci  książki, które wzięły udział w konkursie “Moja książka”

 


22 listopada 2018r.

Dzisiaj w świetlicy gościliśmy Pana Grzegorza Czerniaka. Pan Grzegorz wraz ze swoją córką Milenką czytał świetliczakom bajki, które kiedyś były ulubionymi opowieściami Milenki. W miłej atmosferze słuchaliśmy bajek z humorem i bajek z morałem. Mogliśmy również sprawdzić się w quizie wiedzy na temat przeczytanych historyjek. To były bardzo miłe chwile dla wszystkich uczestników spotkania .


26 listopada 2018r.

W świetlicy ponownie odbyły się zajęcia czytelnicze z udziałem rodziców. Tym razem Pan Klaudiusz Bialik ze swoją córka Mają czytał “Piotrusia Pana” i “Przygody Konika Maurycego”. Bardzo dziękujemy.


29 listopada 2018r.

Na rodzinne czytanki zaprosiliśmy Panią Martę Stremler, która z Kają swoją córka przeczytała nam bardzo zabawną historyjkę pewnej dziewczynki o imieniu Maja. Po skończonym czytaniu dzieci z ciekawością oglądały piękne ilustracje, które pokazywała mam Kai.


3 grudnia 2018r.

Kolejne spotkanie czytelnicze w naszej świetlicy. Tym razem odwiedziła nas mam Igi Pani Paulina Daniłowicz. Dzieci były zachwycone opowiadaniem ” Dlaczego szczekamy zębami “. Iga przeczytała swoim kolegom i koleżankom opowiadanie o króliczku Puszku. Towarzyszyła nam również mała siostrzyczka Igi, Adelka. Tym sposobem znowu poznaliśmy ciekawe pozycje książkowe. Wszystkim Świetliczakom bardzo spodobało się to południowe czytanie.


5 grudnia 2018r.

Dzieci z klas 1a, 1b oraz 2 a wzięły udział w zajęciach kreatywnych, na których po wysłuchaniu wiersza o Mikołaju zobrazowały jego treść.W każdej klasie w małych grupach dzieci wykonywały prace plastyczne. Dziewczynki z Klubu PoczytajMy sprawowały pieczę nad zajęciami, czytały wiersze, mobilizowały do twórczej pracy. Było pracowicie, wesoło i pięknie.


8 grudnia 2018r.

W sobotę Iga, Maja, Milenka, Kaja i Ala z Klubu Czytelniczego PoczytajMy odwiedziły Miejska Bibliotekę Publiczna po to, aby uczestniczyć w podsumowaniu akcji “Rodzinne Czytanki w Bibliotece”. Dla nas też to było podsumowanie rodzinnych czytanek, które przez kilka tygodni odbywały się w świetlicy. W bibliotece przez cały rok kalendarzowy raz w miesiącu w sobotę odbywają się zajęcia twórcze z książką, dla małych i trochę większych dzieci ich rodziców. Mogliśmy również obejrzeć pouczający spektakl ekologiczny pt: “O krzykliwym skrzaciku i magicznej księdze”. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w tym przedstawieniu, pomagając rozwiązać problemy małych skrzatów. Byli z nami również tatusiowie Pan Grzegorz Czerniak i Pan Klaudiusz Bialik. Spędziliśmy bardzo miło to sobotnie popołudnie.

 

____________________________________________________________________________________________________________

12 grudnia 2018r.

W naszej szkole została przeprowadzona akcja “Przerwa z książka”. Wszystkie grupy wiekowe na 15 minut zatopiły się w lekturze swojej ulubione książki. To była spokojna i cicha przerwa…

_____________________________________________________________________________________________________________

20 grudnia 2018r.

Przedstawicielki klubu czytelniczego PoczyjMY  – Ala, Maja, Iga, Milena, Roksana i Julia – przedstawiły piękną inscenizację pt. “Legenda o choince”. na przedstawienie zaprosiliśmy sześciolatki z zaprzyjaźnionego przedszkolan nr 18. Po obejrzeniu teatrzyku dzieci mogły wykonać ozdobę choinkową, w której pomagały im starsze koleżanki.

_____________________________________________________________________________________________________________

Oto zakończył się program edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej PoczytajMY. Przez cały poprzedni semestr dziewczynki z Klubu Czytelniczego promowały czytelnictwo w klasie I i II oraz w grupie sześciolatków z przedszkola. Zostaliśmy docenieni i na ręce klubowiczek Mai, Kai, Mileny, Ali i Igi zostały złożone dyplomy.Podziękowania zostały również wysłane do szkoły oraz dla opiekuna grupy Iwony Stasiak.