Andrzejki 2020

Jest koniec listopada, w szkole puste korytarze i sale lekcyjne, nie ma uczniów, nie ma nauczycieli, wszędzie cisza i spokój. Ale My nie odpuszczamy. Andrzejki są, mimo, że nie w szkole, to w domu możecie pobawić się w andrzejkowe wróżby!!!

Andrzejki to dzień imienin, zwanych inaczej wigilią św. Andrzeja. Jest on patronem narodowym Szkocji, gdzie święto to jest obchodzone bardzo hucznie. Co roku nie tylko dzieci, ale i dorośli przeprowadzają różne wróżby oraz imprezy tematyczne.
Niegdyś kobiety wierzyły w przepowiednie andrzejkowe i traktowały je bardzo poważnie. Głoszono, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota do przyszłości i można dowiedzieć się wielu rzeczy poprzez wróżby. Dziś traktujemy to święto z przymrużeniem oka i wróżymy sobie głownie dla zabawy.
Przykładowe wróżby, które sprawią Wam wiele radości:
• Lanie wosku – jest to jedna z najpopularniejszych wróżb. Na początku należy zapalić świecę i odczekać kilkanaście minut aż pojawi się wosk. Następnie przez klucz, który możesz wykonać z kartonu, wlewamy wosk do miski z wodą. Gdy wszystko już zastygnie, podnosimy nasz kształt do światła i wróżymy z niego przyszłość.
• Serce z papieru – wróżba, która przepowiada imię przyszłego partnera lub partnerki. Na wyciętym z kartonu sercu wypisujemy imiona żeńskie lub męskie. Następnie przekręcamy je na drugą stronę i wbijamy igłę w przypadkowe miejsce. Napis, który zostanie przebity to imię naszej przyszłej miłości.
• Skórka od jabłka – jedna z najłatwiejszych przepowiedni. Wystarczy ostrożnie obrać jabłko, a skórkę wyrzucić za siebie. Z powstałych linii próbujemy wyczytać literę, która będzie pierwszą literą imienia wybranka.
• Kubeczki z przedmiotami – pod kubki wkładamy różne przedmioty. Pod każdym znajduje się przedmiot symbolizujący przyszłe życie: pieniądz-bogactwo, różaniec-zakon, cukierek-słodkie życie, pierścionek-szybki ślub, klucze-dobrobyt, kwiatek lub liść-staropanieństwo/starokawalerstwo.

A tu kilka wróżb on line.

Andrzejki – Ruletka (wordwall.net)

Kim będziesz w przyszłości? – Ruletka (wordwall.net)

Poznaj imię swojego przyszłego męża – Ruletka (wordwall.net)

Poznaj imię przyszłej żony – Ruletka (wordwall.net)