Projekt edukacyjny “PoczytajMY!”

Sprawozdanie z realizacji projektu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 16 w Kędzierzynie-Koźlu w roku szkolnym 2019/2020

We wrześniu 2019 roku został założony przez klasę siódmą Klub Czytelniczy. Chęć udziału w projekcie zadeklarowało 20 osób, a ich opiekunem została pani Patrycja Kluger-Szymkowiak.

W trakcie pierwszego spotkania zaproponowano aby w tym roku nawiązać współpracę  z sąsiadującym przedszkolem. Wyznaczono sobie repertuar, który miał być dopasowany do niniejszej grupy. Ustalono, że jeśli idzie o przedszkolaków, to nadrzędnym celem dzięki głośnemu czytaniu będzie rozwijanie u dzieci ich wyobraźni, ćwiczenie pamięci, pomysłowości, wzbudzanie ciekawości świata. Skorzystają na tym również sami klubowicze, gdyż dzięki temu nabiorą umiejętności publicznego wystąpienia, planowania działań. Wspólnie natomiast nawiązane zostaną więzi miedzy czytającymi,  a słuchaczami.

W październiku grupa w bajkowych przebraniach udała się do przedszkola, żeby przedstawić swój pomysł nauczycielom uczącym w placówce. W trakcie omówiono zasady i zaproponowano częstotliwość spotykania się z maluchami (raz w miesiącu) oraz wspólne zabawy związane z przeczytanym fragmentem w celu zachęcania dzieci do sięgania po książki.

W listopadzie klub spotkał się na nocnym spotkaniu w szkole. Noc podzielona była na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona była umiejętności czytania instrukcji w trakcie wykonywania doświadczeń, druga część polegała na wymyślaniu zagadek do przeczytanych dotychczas lektur.

W grudniu odbyło się pierwsze spotkanie z maluchami grupy cztero- i pięcioletniej.  Uczniowie wybrali dla nich „Królewnę Śnieżkę”, później zadawali dzieciom pytania związane z przeczytanym tekstem, a pod koniec zachęcili wszystkich do wspólnej, krótkiej zabawy tanecznej.

Po pierwszym spotkaniu klub zebrał się przy herbacie, żeby przedstawić swoje refleksje, ewentualne wskazówki dla pozostałych osób, które będą czytały przedszkolakom i czy przygotowany przez nich wcześniejszy repertuar będzie rzeczywiście odpowiedni. Jeden z uczniów podał propozycję rozszerzenia działalności klubu o lokalnych mieszkańców, którzy urodzili się i wychowywali w tej okolicy. Mogliby oni opowiedzieć historię zmian jakie dokonały się na osiedlu Sławięcice. Historię tę można byłoby zapisać i w przyszłości zapoznać z nią uczniów. Pomysł przyjęto z entuzjazmem i rozpoczęto przygotowywanie listy ewentualnych osób.

W styczniu grupa zajmująca się przygotowaniem listy mieszkańców podjęła się przygotowania profilu wybranych osób oraz wstępnego wywiadu. Kolejne osoby zajęły się przygotowaniem zabaw związanych z czytaniem maluchom. Wybrano „Rzepkę” oraz bajki ze „Zwierzyńca” Jana Brzechwy typu: „Spotkał kozioł koziołeczka…” oraz „Do biedronki przyszedł Żuk…”, które zaprezentowano w trakcie kolejnych spotkań z maluchami.

W lutym przygotowano podsumowanie projektu w przedszkolu, grupy spotkały się w przebraniach i po odczytaniu bajki „Ryby , żaby i rak” odśpiewały wspólnie „The Lion King”. Zebrano również opowieści mieszkańców i przygotowano się do złożenia ich w jedną książkową całość.

Uczniowie biorący udział w projekcie uznali, że działania będą nadal kontynuowane w kolejnym semestrze gdyż przynosi im to wiele satysfakcji. Podobało im się to, że po przedstawieniu w domach tego co robią, udało im się zaangażować w działania lokalną społeczność.